Aralıklı Oruç Diyeti Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!Aralıklı Oruç Diyeti Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Aralıklı oruç diyeti aynı zamanda “Intermittent Fasting” olarak da biliniyor ve özellikle son 5 yılda oldukça popüler hale geldi. Aslında bunun birden fazla sebebi bulunmaktadır. Aralıklı oruç bir diyetten ziyade bir yaşam biçimi haline gelebilmektedir ve uygulanması bu açıdan kolaydır.

Bu diyetle üç, dört, ya da beş öğün ne yiyeceğinizi düşünmek zorunda kalmayacaksınız. Çünkü günde yalnızca 2 öğün yemeniz gerekiyor. Aynı zamanda aralıklı orucun farklı uygulamaları da bulunmaktadır. Kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz.

Yazımızda sizler için aralıklı oruç diyeti nedir sorusunun cevabını vereceğiz.

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir?

Aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır sorusunun cevabı oldukça basittir çünkü tek yapmanız gereken günün belli saatlerinde hiç kalori almamak. Hiç kalori almamak derken ise şundan bahsediyoruz; şekersiz çay, şekersiz kahve, soda ve su tüketebilirsiniz ancak insülin değerlerinizi arttıracak hiçbir besini tüketemezsiniz. Uygulanma şekilleri ise aşağıda gördüğünüz gibidir;

  1. Aralıklı orucu 16-8 şeklinde uygulayabilirsiniz. Bu yöntemde 16 saat aç kalacak ve 8 saat yiyeceksiniz.
  2. 24 saat aç kalarak günde bir öğün tüketebilirsiniz. Bu diyetin İngilizce adı “One Meal A Day” (OMAD)’dır.
  3. Bir uygulanma şekli ise 14-10 şeklindedir. 14 saat hiç kalori almayacak ve 10 saat yiyebileceksiniz.
  4. 5-2 yönteminde ise haftanın 2 günü, günlük kalorinizin yalnızca %25’ini alacaksınız. Ancak bu iki gün arka arkaya olmamalı.

 

Gördüğünüz gibi aralıklı oruç farklı şekillerde uygulanabilmektedir. Eğer size aç kalmak zor geliyor ise ilk olarak 14 saat aç kalmayı deneyebilirsiniz.

Aralıklı Oruç Sürdürebilir Bir Diyet Türü Mü?

Bazı uzmanlar aralıklı oruç için diyet değil bir yaşam tarzı demektedir. Bunun sebebi ise aslında aralıklı orucun ne yediğinizden çok ne zaman yediğinize odaklanıyor olması. Günde yalnızca 2 öğün ne yiyeceğinizi düşünmek, 6 öğün ne yiyeceğinizi düşünmekten daha kolay olabilir.

Sürdürebilir olmasının diğer bir sebebi ise, kalori hesabı yapmanıza gerek olmamasıdır. Aslında amacınız kilo vermek ise ya da çok sıkı bir sporcu iseniz kalori hesabı da yapabilirsiniz. Normalden az ve sağlıklı şeyler yemek kilo vermenize yardımcı olacaktır. Yani kısaca Aralıklı Oruç Diyet Listesi diye bir şey yoktur.

Aralıklı Oruç Vücudunuzda Ne Gibi Etkiler Yaratır?

Vücudumuz öncelikle glikojen stoklarını tüketmektedir. Bu süreç ise yaklaşık olarak 8 saat sürer ve daha sonra vücut daha fazla yağ yakmaya başlar. 12. Saatten sonra ise vücudunuz tamamen yağ yakmaya başlayacak çünkü hiç glikojen stoku kalmayacak. Bu tamamen yağ yakma sürecine Ketozis durumu denilmektedir.

Aynı zamanda “Yağ Yakımı” olarak da adlandırılan bu süreçte, vücudunuz kalbiniz ve karaciğeriniz için çok daha az zararlı olan maddeler üretmektedir. Bir anlamda vücudunuz kendini temizler ve yeniler. Otofaji yani “kendi kendini yeme” sürecine girmiş olursunuz.

Aralıklı oruç diyeti aynı zamanda kan şekerinizi yani insülin değerlerinizi olması gereken duruma getirmektedir. Çok fazla yemek yemediğiniz için tansiyonunuz da gereksiz yükselmeyecektir. Tabii ki sağlık problemleri olan insanların doktorlarına danışmadan aralıklı oruç yapması hiç uygun olmayacaktır. Örneğin Epilepsi nöbetleri açlık gibi durumlarda tetiklendiği için, epilepsi hastası olan insanların bu diyeti uygulaması doğru olmayacaktır.

Aralıklı Oruç Yaparken Spor Yapmak Doğru Mu?

Çok ağır antrenmanlar yapmadığınız sürece aç iken spor yapabilirsiniz çünkü aslında yediğiniz besinlerin enerjinize çok fazla etkisi olmuyor. Bir kez denedikten sonra yapabildiğinizi düşünüyor iseniz, açken spor yapabilirsiniz.

Açken spor yapmak normalden çok daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olur çünkü vücudunuzda yakılacak glikojen bulunmaz. Ağır Sağlam ekibinden Furkan Kaya ve bir zamanlar milli sporcu olan Akın Saatçi gibi isimler de aralıklı oruç diyetini uyguladıklarını ve spor yaptıklarını bildirdiler. Aralıklı Oruç diyeti Buse Terim tarafından da uygulanmış ve oldukça popüler hale gelmişti.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+
reklam

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Mayıs 2021

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Aralıklı Oruç Diyeti Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey! (1 Yorum)

error: İçerik korunmaktadır !!