Sosyal Medyada Para Kazanmak Ve Kitleleri YönetmekSosyal Medyada Para Kazanmak Ve Kitleleri Yönetmek

Sosyal medya son yıllarda sadece bir eğlence merkezi olarak görülmüyor. Hayatımıza “Influencer” terimi girdiğinden beri sosyal medyaya bakış açımızda son derece değişti. İnsanlar artık sosyal medyada para kazanmak konusunu araştırıyor. Aslında bunun birden fazla yolu bulunmaktadır çünkü birçok sosyal medya platformu mevcut.

Bu platformlardan en yaygın olanları şunlardır; Instagram, YouTube, Twitter, ve son zamanlarda TikTok. Bugün yazımızda sizlere bu platformlarda nasıl kitle kazanacağınızı ve sosyal medyada para kazanmak konusunu anlatacağız.

Sosyal Medyada Para Kazanmak İçin Kitlenizi Nasıl Büyütebilirsiniz?

Sosyal medya platformlarından para kazanmanın yolu reklam almaktır ancak reklam alabilmeniz için kitlenizin gerçekten geniş olması gerekiyor. Peki bunun için neler yapabilirsiniz?

Aşağıda her platform için ayrı öneriler göreceksiniz;

 • Instagram: Instagram fotoğraf ve video paylaşımı üzerine kurulmuş bir platform. Bu yüzden burada ilk kuralınız her zaman kaliteli fotoğraflar paylaşmak. Ancak insanlar tarafından görünür olmanın bazı yolları bulunuyor. Örneğin her gün paylaşım yapmak her sosyal medya platformunda çok önemlidir. Aynı zamanda Instagram’ın tüm özelliklerini kullanmalısınız. Reels, IG TV, story ve post paylaşımını düzenli yapmalısınız.
 • Twitter: Bu platformda viral olacak tweetlere ihtiyacınız olacak. Ne tür tweetlerin beğenileceğini belirlemelisiniz. Aynı zamanda günde yalnızca bir değil, birden fazla tweet atmak da işe yarayacaktır.
 • YouTube: Çok daha karmaşık olabilen YouTube için birden fazla şeye dikkat etmeniz gerekiyor. Kanal adınız ve fotoğrafınız etkili olmalı. Videolarınıza ilgi çekici kapak resimleri yapmalısınız ve video ismi potansiyeli yüksek bir isim olmalıdır. Video açıklamalarında insanların ilgisini çekecek şeyler yazmalısınız.
 • TikTok: Bu platform uzun videolara yer vermediği için yapmanız gereken kısa vakitlerde etkili şeyler ortaya koymak. Videoların kaliteli olması ve editlemesinin düzgün olması gerekmektedir. Aynı zamanda etiketlerden bolca faydalanmayı unutmayın. TikTok zaman zaman bazı konuları popüler hale getirmektedir ve bu konularda video çekmek size kitle kazandırır.

Tüm bu sosyal medya platformlarını kullanıyor olabilirsiniz. Her birinde diğer hesaplarınızı paylaşmayı ve kitleleri bir araya getirmeyi unutmayın. Sizi mevcut olarak takip eden insanları yorum yapmaya teşvik edebilirsiniz, bu etkileşim almanıza ve daha görünür hale gelmenize yardımcı olacaktır.

Hedef Kitlenizi İyi Belirleyin!

Kitleyi belirlemek oldukça önemli bir konudur. Yukarıda sizlere nasıl kitle kazacağınızı anlattık ancak burada dikkat etmeniz gereken bir konu daha bulunuyor. Nasıl bir kitleye hitap etmek istiyorsunuz? Örneğin makyaj ile ilgilenen bir kanal iseniz, hedef kitleniz 15-60 yaş arası kadınlar olabilir. Bu yüzden paylaşımlarınızı ona göre yapmanız gerekmektedir.

Hangi alanda paylaşım yapmak istediğinizi belirlemesiniz. Sürekli başka şeylerden bahsetmeniz kitlelerin kafasını karıştırabilir ve mevcut takipçilerinizi sizden uzaklaştırabilir.

Belirleme yapmak için şu soruları sorabilirsiniz;

 1. Hangi konularda paylaşım yapacağım?
 2. Paylaşımlarım hangi cinsiyete daha uygun?
 3. Nasıl bir yaş aralığı beni takip edebilir?
 4. Hedef kitlem hangi saatlerde daha aktif olacaktır?

Bu soruları çok daha genişletebilirsiniz ancak temelde yapmanız gereken bu soruları sormaktır. Sonrasında dilerseniz bu kitlelere yönelik reklam vererek çok daha hızlı büyümeyi de hedefleyebilirsiniz.

Sosyal Medya Kitlenizi Nasıl Yöneteceksiniz?

Belirli bir kitle edindikten sonra, o kitleyi elinizde tutmakta başka bir konudur. Takipçilerinizi kaybetmemeli ve onlarla nasıl para kazanabileceğiniz çözmelisiniz. Takipçilerinizi yani kitlenizi yönetmenin belli başlı yolları bulunmaktadır. Bu yolları sizin için bir liste haline getirdik;

 • Reklam yaparken kitlenizi rahatsız etmeyecek şekilde yapmalısınız. Sürekli reklam paylaşmak ve normal bir paylaşım yapmaktan uzaklaşmak kitleleri kaybetmenize neden olacaktır.
 • Kitlenizle iletişimi bırakmamalısınız. Örneğin yorumlarınızı kapatmak iyi bir fikir değildir.
 • 3 gün 1 hafta gibi sürelerle sosyal medyadan uzak kalmamalısınız. İnsanlar her gün takip ettikleri kişilerin paylaşımlarını görmek isterler.
 • Gelen olumsuz yorumları okuyarak sosyal medya hesaplarınızda iyileştirme yapmalısınız. Sürekli aynı yerde kalmak kitleleri kaybetmenize yol açar.

Tüm bunlardan sonra yapmanız gereken tek şey reklamları düzenli olarak paylaşarak para kazanmak olacak. Aynı zamanda kitlenizi sizi paylaşması için teşvik edebilir ve daha fazla insana ulaşabilirsiniz. Instagram’da son derece geniş bir kitleye sahip olan bir kişinin YouTube’da gelişmesi çok daha kolay olacaktır.

Tüm bunların dışında sosyal medyada hızlı bir şekilde yükselmek için Sosyal Medya Ajanslarından destek alabilirsiniz. Onlar bu konuda profesyoneldir ve nasıl bir yol çizmeniz gerektiğini iyi bilirler.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+
reklam

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Mayıs 2021

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Sosyal Medyada Para Kazanmak Ve Kitleleri Yönetmek (1 Yorum)

error: İçerik korunmaktadır !!