Sosyal Medya Bağımlılığı ve Sosyal İkilem BelgeseliSosyal Medya Bağımlılığı ve Sosyal İkilem Belgeseli

Sosyal medya bağımlılığı çocuklardan yaşlı kesime kadar herkesi çok fazla etkiliyor. Peki hangi noktada sosyal medya bağımlısı sayılırsınız? Bunun için bir tanı bulunuyor mu? Netflix’de yayınlanan Sosyal İkilem (Social Dilemma) Belgeseli tartışmaları daha da arttırmış durumda.

İnsanlar özellikle instagram bağımlılığı ile çok fazla mücadele ediyor ve çoğu zaman bu mücadelenin farkında bile olmuyorlar. Bugün sosyal medya bağımlılığı makalemizde sizlere sosyal medya bağımlılığından bahsedeceğiz.

Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir: Bağımlı Olduğumu Nasıl Anlayabilirim?

Aslında sosyal medya bağımlılığının tanımı insandan insana değişiklik göstermektedir. Ancak tabi ki belli başlı bazı şeyler sosyal medya bağımlısı olduğunuzu göstermektedir. Eğer sizde sosyal medya bağımlısı olup olmadığınızı merak ediyorsanız, aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz. Yine de bu listeyi sosyal medya bağımlılığı testi niteliğinde düşünmemelisiniz.

 • Güne başlarken sosyal medyayı kontrol ediyor musunuz?
 • Gece yatmadan önce yaptığınız son şey sosyal medyaya bakmak mı oluyor?
 • Yapmanız gereken işleri sosyal medyaya bakmak için erteliyor musunuz?
 • Sosyal hayatta, örneğin bir kafede otururken, sosyal medyaya bakma ihtiyacı duyuyor musunuz?
 • Şarjınızın bitmesi sizi gergin hissettiriyor mu?

Eğer bu sorulara cevabınız evet ise, maalesef bir sosyal medya bağımlısı olduğunuzu söyleyebiliriz. Özellikle yapılması gereken işleri sosyal medya sebebiyle ertelemek, gerçek bir bağımlılık göstergesi olabilir. Sosyal medya bizi eğlendirmek için var olan bir platform iken, bizi zaman zaman sıkıntıya sokmamalı.

Neden Sosyal Medyaya Bağımlı Oluyoruz?

Asıl önemli olan neden sosyal medyaya bağımlı olduğumuz çünkü sebebi anlamadan sosyal medya bağımlılığından kurtulmak biraz zor olabilir. Beynimizin bir çalışma mekanizması bulunmaktadır ve bu mekanizma sürekli bizden ödül ister. Peki sosyal medya bizi nasıl ödüllendiriyor?

Aşağıdaki listede bu sistemi daha iyi anlayacaksınız;

 1. Beynimiz yeni bir şey gördüğünde dopamin salgılamaktadır. Dopamin ise mutluluk hormonu olarak adlandırılır.
 2. Bir kere dopamin alan beynimiz, bizden aynı şeyleri tekrar yapmamızı ister ancak zamanla tolerans geliştirir. Örneğin bir Instagram postu ile çok eğlenmiş olabilirsiniz ancak bir daha izlediğinizde aynı mutluluk oluşmayacaktır.
 3. Bu tolerans sonucunda, daha fazla bakmak ve yeni şeyler görmek istersiniz.
 4. Beynimizin bu sistemini çok iyi bilen sosyal medya platformları da uygulama ve sitelerini bu yönde geliştirmektedir.
 5. Sayfayı her kaydırdığınızda ve her yenilediğinizde yeni bir şey görürsünüz ve beyniniz bu durumdan çok hoşlanır.

Dolayısıyla sürekli ekranı yenilemek istersiniz ve bir türlü sosyal medyadan çıkmak istemezsiniz. Özellikle Instagram bağımlılığı tam olarak sürekli yeni şeyler görmek istemenizden kaynaklanmaktadır.

Sosyal Medya Bağımlılığından Nasıl Kurtulabilirim?

Bildiğiniz üzere bu nikotin, alkol, uyuşturucu bağımlılığına benzememektedir ve insanlara son derece masum gözükmektedir. Ancak aslında durum böyle değil çünkü çoğu zaman sosyal medya insanların işlerini yapmasını engelliyor ve günlük hayattaki planlarını sekteye uğratıyor. Tam da bu sebeplerle sosyal medya bağımlılığından kurtulmak mantıklı bir seçim olacaktır.

Size yapabileceğiniz bazı öneriler sunmak istiyoruz ancak sorununuz gerçekten ciddi ise bir uzmanla görüşmelisiniz.

 1. İlk önerimiz asla sosyal medya uygulamalarını telefonunuzdan silmek değil çünkü birkaç gün sonra muhtemelen tekrar yükleyeceksiniz.
 2. Yapmanız gereken ilk şey uyandığınızda ve uyumadan önce yapacak bir şeyler bulmak. Örneğin ilk uyandığınızda güne su içerek ve dişlerinizi fırçalayarak başlayabilirsiniz.
 3. Sosyal medyaya baktıktan sonra işimi yaparım diye düşünmeyi bırakmalısınız. Bunu tersine çevirin ve işinizi yaptıktan sonra sosyal medyaya bakın.
 4. Eğer imkânınız varsa bir hobi edinebilirsiniz ve bu sayede sosyal medyaya ayırdığınız vakit otomatik olarak düşecektir.
 5. Yemek yerken ve arkadaşlarınızla görüşürken sadece yemek yemeye ya da sadece sohbet etmeye odaklanmalısınız. Sosyal medya sadece çok sıkıldığınızda ya da yalnız kaldığınızda sizi eğlendirecek bir araç olmalı.

Kısacası sosyal medyayı sizi kullanan bir araç haline getirmemelisiniz. Aksine sosyal medya sizi yalnızca zaman zaman eğlendirmeli ve bazen sizi bilgilendirmeli. Sizi bilgilendirecek sosyal medya hesaplarından bu açıdan faydalanabilirsiniz.

Social Dilemma (Sosyal İkilem) Belgeseli

Sosyal İkilem belgeseli Netflix platformunda yer almaktadır ve herkese izlemesini öneriyoruz. Belgeselin içinde Instagram, Facebook, Google gibi şirketlerde çalışmalarına rağmen, sosyal medyayı ve bağımlılığı nasıl eleştirdiklerini göreceksiniz.

Bu platformlarda çalışan uzmanlar, kendi çocuklarına sosyal medyayı kullandırmadıklarını öne sürmektedir. Aynı zamanda Facebook’ta bir çalışan, çocukları ile ilgilenmek yerine bazen sosyal medyada gereğinden fazla vakit harcadığını söylüyor.

Belgeselde sosyal medyanın amacının ne olduğu açıkça vurgulanmış; verdiğimiz veriler ve reklamlar ile bizim üzerimizden para kazanmak! “Ortada ücretli bir ürün yok ise, ürün sizsinizdir” cümlesine de belgeselde yer veriliyor. Yani kullandığımız bu platformlarda ürünün ta kendisi biziz.

Belgeselde sosyal medyanın kitleleri nasıl bazı fikirlere yönlendirdiğinden de bahsediliyor. Örneğin siyasi bir konuda iki farklı taraf olduğunu düşünelim. Sosyal medyada gördüğümüz şeyler üzerine seçim yapıyoruz, yani artık kararlarımız bize ait değil!

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+
reklam

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Mayıs 2021

Konu hakkında yorumunuzu yazın


error: İçerik korunmaktadır !!