Hedef Kitle Nedir?Hedef Kitle Nedir?

Hedef kitle nedir sorusunu mu soruyorsunuz? İşletmenizi genişletmek istiyor ancak ne yapmanız gerektiğini bilmiyor musunuz? Henüz yeni bir işletme kurmuş da olabilirsiniz. Hedef kitlenizi belirlemek ve onlara yönelik çalışmalar yapmak son derece önemlidir. Hedef kitle nedir sorusunun cevabı kısaca ulaşmak istediğiniz müşteriler olarak verilebilir.

Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?

Hedef kitle belirlemek için, öncelikle ürün ve hizmetler belirlenmelidir. Örneğin makyaj malzemesi üreten bir firmanın hedef kitle örnekleri şunlar olabilir; 15 yaş üstü kadınlar, 60 yaş altı kadınlar ve Türkiye’de yaşayan kadınlar. Aynı şirket uluslararası pazara çalışmak istiyor ise, “Dünya genelinde 15 yaş üstü kadınlar” bu şirketin hedef kitle örneği olabilir.

Hedef kitlenizi belirlemek adına şu soruları sorabilirsiniz;

  • Sattığım ürün ya da hizmet tam olarak nedir?
  • Sattığım ürün ya da hizmet ile kime hitap ediyorum?
  • Muhtemel hedef kitlemin alışveriş alışkanlıkları neler?

Hedef kitle belirleme kriterleri kısaca bu şekildedir ancak unutulmamalıdır ki, hedef kitlenin medeni durumu, ekonomik durumu, eğitim durumu, demografisi ve benzeri her şey hesaba katılmalıdır.

Hedef Kitle Belirlemek Neden Önemlidir?

Hedef kitlenizi mutlaka belirlemelisiniz çünkü reklamların doğru sonuçlar vermesi için en büyük etken hedef kitledir. Hedef kitlenize uygun reklam ve pazarlama çalışmaları yapmalısınız. Erkekler için uygun bir reklam piyasaya sürer iseniz, potansiyel kadın müşterilerinize ulaşamayabilirsiniz.

Özellikle internetten yapılan reklamlar çok spesifik hale getirilebilmektedir. Bu özelleştirme imkanından faydalanabilmek için hedef kitlenizi belirlemeniz gerekmektedir. Reklamlarınızı hedef kitlenize göre filtrelemek size maksimum verim sağlayacaktır.

Hedef Kitle Belirlendikten Sonra Ne Yapılmalı?

Hedef kitle araştırma çeşitleri kullanılarak yapılan analizler daha doğru sonuç vermektedir. Bu sonuca ulaştıktan sonra ne yapacaksınız? Dünya’nın e-ticaret konusunda geldiği nokta gerçekten çok etkileyicidir.

Şirketler perakende satışa devam ederken, aynı zamanda e-ticaret yapmak istemektedir. Özellikle Covid-19 sürecinde e-ticaret büyük bir patlama yaşadı. Bunun sebebi ise internetten sipariş vermenin daha güvenli ve kolay olması.

Tüm bunların yanında rekabet çok yüksek seviyede ve bu rekabete ayak uydurmanız gerekiyor. Rekabete ayak uydurmak için yapmanız gereken şey ise kaliteli bir reklam çalışması yapmak. Hedef kitlenin ihtiyaçlarına hitap edildiğini gösteren bir reklam kampanyası düzenlenmeli.

Bunun haricinde yapabileceğiniz şey ise, promosyon ve indirimler ile potansiyel müşterilerinizi harekete geçirmektir. Reklamı görüp sadece geçmelerine izin verilmemeli, müşterilere harekete geçmeleri için bir sebep verilmeli.

Sosyal medyada kitle edinmek için, Sosyal medyada kitle edinmek ve para kazanmak adlı yazımızı okuyabilirsiniz!

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+
reklam

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Mayıs 2021

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Hedef Kitle Nedir? (2 Yorum)

error: İçerik korunmaktadır !!