Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir?Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir?

Borderline kişilik bozukluğu aynı zamanda sınırda kişilik bozukluğu olarak da adlandırılmaktadır ve bunun sebebi borderline kişilik bozukluğuna sahip bireylerin genellikle uç noktalarda gezmesi ve hayatı siyah ya da beyaz görmesidir.

Peki borderline kişilik bozukluğu nedir? Borderline ne demek? Yazımızda bu sorulara ayrıntılı cevaplar bulabileceksiniz. Bu makale sınırda kişilik bozukluğu testi niteliğinde değildir ve kesin bir sonuç için uzmanlarla görüşmeniz gerekmektedir.

Borderline Kişilik Bozukluğu Belirtileri

Borderline kişilik bozukluğuna sahip bireylerin gösterdiği bazı ortak özellikler bulunmaktadır. Bu özellikler aslında hastalık içinde onların karakterine işlemiştir. Borderline hem kişinin kendisi hem de çevresi için çok zorlayıcı bir hastalık olabilmektedir. Günlük hayatın akışını bozduğu için bireylerin bunu fark ederek tedavi olması büyük önem taşımaktadır.

Aşağıda belli başlı belirtilerin bir listesini göreceksiniz;

 • Terk edilme korkusu sebebiyle, yakın olduğu birinden şüphe duydukları an uzaklaşma eğiliminde olurlar.
 • Hayatı siyah ya da beyaz olarak algılamayı tercih ederler ve belirsizlikten hoşlanmazlar. Örneğin bu hastalığa sahip birine “bilmiyorum” “belki” “olabilir” “bakarız” gibi belirsiz cevaplar vermek onları sinirlendirebilir.
 • Madde bağımlılığı ya da alışverişe bağımlılık bu bireylerde sıklıkla görülmektedir. Genellikle hiç düşünmeden para harcarlar ve kontrolsüz araba kullanabilirler. Bu sebeplerle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.
 • Borderline kişilik bozukluğu şu yönüyle çok net ayrıştırılabilen bir hastalıklır; duygu durum değişiklikleri saniyelik gerçekleşir. Bipolar bozuklukta kişilerin duygu durumları 6 ay sabit ilerleyebiliyorken, borderline kişilik bozukluğuna sahip bir bireyde bu görülmemektedir.
 • Hayatı siyah ya da beyaz düşündüklerini söylemiştik. Bu sebeple aşk nefret ilişkisini çok sık yaşarlar. Ailelerine ya da sevdikleri tüm insanlara bir anda nefret duyabilirler.
 • Maalesef en çok intihar oranlarının görüldüğü kişilik bozukluğu olarak sınırda kişilik bozukluğu gösterilmektedir. Zaman zaman intihar fikrini insanlar üzerinde manipülasyon yapmak için de kullanabilirler ancak çoğunlukla intihar planları yapmaktadırlar.
 • İntihar gerçekleşmese dahi ani öfke patlamaları sırasında, bireyler kendilerine zarar verme eğiliminde olabilir ya da zarar verebilir. Sıklıkla vücudun belirli yerlerini kesmek, duvarlara yumruk atmak ve ellerinde sigara söndürmekle karşılaşılmaktadır.

Bunların dışında ise dürtüsel davranışlara sıklıkla rastlanmaktadır. Örneğin aç olmadıkları halde dürtüsel şekilde aşırı yemek yiyebilirler.

Borderline Kişilik Bozukluğu
                      

Borderline Kişilik Bozukluğu Neden Olur?

Borderline nedir sorusuna yanıt verdikten hemen sonra insanların aklında başka bir soru daha belirmektedir. Bu hastalığın sebebi nedir?  Bu sorunun kesin bir cevabı olmamakla birlikte, uzmanlar çocukluk döneminde yaşanan travmalara ve genetiğe bağlı olabileceğini de düşünüyor.

Örneğin erken dönemde annesi ya da babası tarafından terkedilen ve travma yaşayan bir çocukta  bu hastalığı yaşama  ihtimali artmaktadır ancak tabii ki bunlar kesin veriler değil.  Genetik genel olarak tüm hastalıklarda etkili olduğu için genetik ihtimali daha sık gündeme gelmektedir.

Borderline Kişilik Bozukluğu Tanısı Ve Tedavisi

Borderline zaman zaman nevroz ya da bipolar ile karıştırılabilmektedir. Kişiler bazı zamanlar narsist özellikler de sergilemektedir ve bu yüzden uzman tarafından iyi analiz edilmesi gerekmektedir. Uzmanlar bazen borderline testi yapmayı uygun görebilirler ve bir takım soruları kağıt üzerinde cevaplatırlar.

Tedavisi ise günümüzde daha kolaydır çünkü psikoterapi son derece gelişti ve hastalar üzerinde etkisi çok büyük. Uzun yıllar süren bu tedavi süreçlerinde hastaların dürtüsel hareketlerini büyük ölçüde bıraktıkları ve normal yaşamlarına devam edebildikleri görülmüş.

Tedavi edilmeyen hastalar aşağıda ki problemleri yaşamaktadır;

 • İş hayatında problem ve bir işe tutunamama
 • Alkol ya da uyuşturucu bağımlılığı
 • Sürekli kendine zarar vermeden kaynaklanan yaralar
 • Aşırı yeme dürtüsünden kaynaklanan kilo problemi
 • Aşırı öfke sebebiyle etrafındaki insanları uzaklaştırma / yalnızlaşma
 • İntihar eğilimleri ve denemeleri

Gördüğünüz üzere tedavi edilmeyen hastalar ciddi sonuçlar ile karşı karşıya kalabilmektedir. Ancak psikoterapi yöntemiyle hastalar günlük hayatlarına rahat bir şekilde devam edecek düzeye gelebilmektedir. Özellikle aşırı yeme, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı, kontrolsüz cinsellik ve kendine zarar verme gibi problemlerin çözülmesi, hastaların hayat kalitesini oldukça arttırmaktadır.

Bu hastalık ilaçla tedavi edilmeyen bir hastalıktır. Çoğunlukla beraberinde depresyon gibi hastalıklarla baş eden hastalara ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Onun dışında ise kişiye uygun tedavi yöntemleri belirlenir ve seanslar bu doğrultuda ilerler.

Epifanist.com her konuda kaliteli makaleler üretmeye çalışan yazarların bulunduğu bir blog sitesidir. Güncel bir bilgi olan Hedef Kitle Nedir? başlıklı yazımızı tıklayarak hemen okuyabilirsiniz!

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+
reklam

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Mayıs 2021

Konu hakkında yorumunuzu yazın


error: İçerik korunmaktadır !!