Podcast Nedir? Podcast Nasıl Yapılır?Podcast Nedir? Podcast Nasıl Yapılır?

Podcast nedir sorusu son zamanlarda herkesin sıklıkla sorduğu bir soru çünkü podcastlerde yüzünüzü göstermek zorunda değilsiniz ve bu yüzüyle ön planda olmak istemeyen birçok insan için çok önemli bir konu. Aynı zamanda podcastler dinleyiciler tarafından son zamanlarda çok fazla tercih ediliyor çünkü bir iş yaparken de dinlenebiliyor.

Peki, Podcast Nedir?

Podcast nasıl yapılır sorusunu açıklamadan önce podcast nedir sorusuna cevap verelim. Podcast aslında dilediğiniz her konuda konuşabileceğiniz, içerisinde görüntü bulunmayan bir yayın şeklidir. Podcastlerinizi kaydettikten sonra dilediğiniz platform ya da platformlarda yayınlayabilirsiniz.

Peki Podcast’lerin size ve dinleyicilere faydası nedir? Aşağıda bunları göreceksiniz;

  • Podcastler ekranı takip etmek zorunda olmadıkları için dinleyiciler tarafından tercih ediliyor. Uyurken podcast dinleyen insanlar bile var!
  • Podcast kaydetmek için çok fazla masraf yapmanıza ya da ekipman almanıza gerek yoktur. Aynı durum video çekerken maalesef geçerli değil.
  • Podcast kurguları çok daha kolay olmaktadır. Eğer video editlemeyi bilmiyor yada sevmiyorsanız podcast kaydetmeyi tercih edebilirsiniz.
  • Podcastler eğlence amaçlı ya da bilgi verme amaçlı yapılabilmektedir.
  • Podcast alanında rekabet hala çok kızışmış değil. Geç kaldığınızı mı düşünüyorsunuz? Aslında hiç geç kalmadınız çünkü Podcast kültürü Türkiye’ye yeni geliyor.

Gördüğünüz gibi podcastler oldukça popüler hale geldi ve bununla beraber video çekmek kadar zorlu bir süreç değil. Kendi alanında zorlukları olduğunu da tabi ki inkâr etmiyoruz.

podcast nasıl yapılır

Podcast Nasıl Yapılır?

Şimdi geldik podcast yayını nasıl yapılır sorusuna. Podcast yayını yapmadan önce ne hakkında konuşacağınızı belirlemeniz gerekmektedir. Planlama yapmadan girilen her iş kötü sonuçlanabilmektedir. Podcast sırasında tam olarak ne konuşacağınızı belirlemeseniz bile, genel bir konu başlığı belirlemek yararınıza olacaktır.

Belirleme yaptıktan sonra nasıl podcast yapılır sorusunun tam yanıtını alacaksınız. Öncelikle kendinize bir mikrofon almanız gerekmektedir. Peki bu mikrofon ne derece kaliteli olmalı? Aslında bu tamamen bütçenize ve hitap etmek istediğiniz kitlenin büyüklüğüne bağlı. Örneğin çok büyük bir kitleye hitap etmek istiyorsanız, 1000 TL ve üstü mikrofonları tercih etmeniz gerekmektedir.

Eğer hedefiniz çok büyük kitleler değil ise, 300 TL civarlarında bir mikrofon dahi işinizi görecektir. Sesinizin daha iyi çıkması için kulaklık almalısınız. Aslında bu kesinlikle olması gereken bir ekipman değil ancak insanlar daha profesyonel bir iş yapmak için tercih ediyorlar.

Son ekipman ise POP filtresi. Pop Filtresi nedir? Diye soruyor olabilirsiniz. Aslında bu ekipman da kesinlikle olması gereken bir ekipman değil ancak sesin daha tok ve kaliteli çıkması için kullanmanız gerekmektedir. Aynı zamanda mikrofonun ömrünü de uzatmaktadır.

spotify podcast nedir

Podcast Kayıtlarımı Nerede Yayınlayabilirim?

Podcast nasıl kaydedilir sorusuna kısaca cevap verelim ve ardından kayıtlarınızı nerede yayınlayabileceğinizi söyleyeceğiz. Kayıt yapmak için yapmanız gereken tek şey ses kayıt eden bir program indirmek. Bunun için internetten faydalanabilir ve denemeler yaptıktan sonra size en uygun programı kullanabilirsiniz.

Spotify podcast nasıl yapılır ya da google podcast nedir gibi sorular soruyor olabilirsiniz. Aslında Google ve Spotify, podcastlerinizi yayınlamak için iki harika platform olarak görülebilir. Her platformun podcast yüklemek için ayrı kuralları bulunmaktadır ancak temelde yapmanız gereken bir şey var; RSS Feed oluşturmak.

RSS Feed oluşturmak için ayrı platformlar var ancak en çok bilinen iki tanesi Anchor ve Transistor. Bu siteleri kullanarak podcast kayıtlarınız için RSS Feed oluşturabilirsiniz. Peki daha sonra ne yapacaksınız? Her platform için ayrı ayrı rehber hazırlamadık ancak örnek olması açısından Spotify’da podcast yayınlamak için neler yapmanız gerektiğini anlatacağız.

  1. Öncelikle Spotify’ın Podcast yayıncıları için oluşturduğu özel sayfaya giriş yapmanız gerekmektedir. Bu linke tıklayarak sayfaya giriş yapabilirsiniz. Karşınıza aşağıda gördüğünüz gibi bir ekran çıkacaktır. spotify podcast nedir
  2. Giriş yaptıktan sonra Get Started tuşuna basmanız gerekiyor.
  3. Spotify sizden RSS Feed linkinizi isteyecek. Spotify sizden podcast kaydınız için bir info istiyor. Gerekli tüm adımları tamamlayarak podcastinizi yayınlayabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi yapmanız gerekenler toplamda 5 adım! RSS Feed aldıktan sonra Spotify’ın adımlarını takip etmeniz yeterli olacaktır. Yazımızda podcast nedir sorusuna detaylı bir açıklama yapmaya çalıştık.

Epifanist.com podcast nedir sorusunu cevapladığı gibi bir çok soruyu cevaplamaya çalışmaktadır. Bu linke tıklayarak Hedef Kitle nedir? Adlı makalemizi okuyabilir, podcastlerinizin daha büyük kitlelere nasıl ulaşabileceğini görebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+
reklam

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Mayıs 2021

Konu hakkında yorumunuzu yazın


error: İçerik korunmaktadır !!