Goldman’ın Kripto Şefi Dolandırıcılık Hakkında Endişeleniyor, Kripto Para Biriminin Geleceği Hakkında Değil!Goldman’ın Kripto Şefi Dolandırıcılık Hakkında Endişeleniyor, Kripto Para Biriminin Geleceği Hakkında Değil!

Yatırım bankacılığı devinin Dijital Varlıklar Küresel Başkanı Mathew McDermott, şirketin artan talebi karşılamak için kripto para birimi alanındaki tekliflerini genişletmeye devam edeceğini söyledi.

Goldman Sachs Küresel Dijital Varlıklar Başkanı Market, firmanın 21 Mayıs Global Macro Research bülteninde yayınlanan bir Soru-Cevapta, özellikle “sıcak depolama” ile ilgili olarak büyüyen kripto para birimi alanının üzerinde çok olumsuz bir etkiden yalnızca bir büyük dolandırıcılık uzakta olduğunu söyledi.

Araştırma ekibinin görüşlerini değil kendi görüşlerini ifade eden Mathew McDermott, endüstriye yönelik risklerle ilgili bir soruyu ele alarak, dünya çapındaki “tutarsız düzenleyici eylemlerin” “kripto alanının daha da gelişmesini engelleyebileceğini” ifade etti.

Ancak, daha önce firmanın Çapraz Varlık Finansmanı Küresel Başkanı olan yaklaşık 16 yıllık Goldman Sachs çalışanı McDermott, büyük kripto şirketlerinin “dolandırıcılık faaliyetlerinde gözle görülür bir artış olmadan” büyümelerini yönettiğini ve bunun endüstri hakkında cesaretlendirdiğini hissettiğini söyledi. “Yeni bir varlık sınıfının ortaya çıkışına sık sık tanık olmuyoruz,” dedi.

Diğer birçok büyük finansal hizmet firmasına benzer şekilde, Goldman Sachs başlangıçta kripto para birimi konusunda şüpheciydi, ancak yatırımcılar arasında kripto ile ilgili yatırım ürünlerine ve hizmetlerine olan talep istikrarlı bir şekilde arttığı için şüpheleri geçmiş oldu.

Bu ayın başlarında, yatırım bankacılığı devi, dahili bir notta iki tür Bitcoin bağlantılı türev alıp sattığını ve kripto ticareti hizmet sağlayıcılarını “seçici olarak işe alarak” piyasaya daha yoğun bir şekilde katılmayı hedeflediğini duyurdu. Ayrıca kısa süre önce kripto haberleri ve fiyatlandırma sağlayan bir platform başlattı.

McDermott, firmanın en son girişimlerinin kurumsal yatırımcılar ve varlık yöneticileri arasında artan talepten kaynaklandığını söyledi. McDermott, “Varlık yönetimi müşterilerinin bir kısmı – yüksek net değerli bireyler ve aile ofisleri zaten bu alanda çok aktif ve bir anlamda diğer yatırımcılar için yol gösteriyor” dedi.

Bitcoin ile ilgilenmeye devam ediyorlar (BTC, -% 0,54), ancak aynı zamanda kripto para birimlerinin getirebileceği daha geniş değere giderek daha fazla odaklanıyorlar. Merkezi olmayan finans (DeFi) ekosisteminin tamamı bağlamında Ether’e (ETH, -% 5,85) ve bunun finansal piyasaları gerçekten nasıl dönüştürebileceğine bakıyorlar.

Mart ayında 280 müşteriyle yapılan bir ankette, Goldman Sachs’ın Dijital Varlık ekibi, yanıt verenlerin beşte ikisinin kripto para birimine aşina olduğunu, beşte üçünün ise gelecek yıl varlıklarını artırmayı planladığını buldu. Grup ayrıca, anket sonucunda Chicago Ticaret Borsası’nın Nisan ayındaki günlük Bitcoin vadeli işlem faaliyetinin, bir yıl önceki aynı döneme kıyasla % 900 oranında büyüdüğünü de keşfetti.

Ancak McDermott, firmanın “belirsiz manzara” nedeniyle müşterilere kripto alanına erişimini daha yeni sunmaya başladığını söyledi.  McDermott aynı zamanda firmanın servet yönetimi müşterileri için “kurumsal müşterilere kripto alanı içinde ve çevresinde borç verme yapılarının yanı sıra yapılandırılmış notlar sunmaya çalıştığını” ve “fon veya yapılandırılmış not benzeri ürünler aracılığıyla kripto para birimlerine, özellikle Bitcoin’e erişim sunacağını” söyledi.

McDermott, kurumların daha önce kendilerini korkutan riskler konusunda daha rahat olduklarını ifade etti. “… Gözetim teklifleri çok daha güvenli ve uygulama ve risk yönetimi önemli ölçüde gelişti” Dedi.

McDermott, kripto para fiyatlarının düşmesinde son zamanlarda rol oynayan çevresel endişelerle ilgili olarak, “bir dizi potansiyel yatırımcının endişelerini dile getirdiğini” ve “gelişmiş sürdürülebilirlik seçeneklerine baktığını” söyledi.

Aynı zamanda şunları ekledi;

“Yatırımcılar, kripto varlıklarını çıkarmak için yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanan madencileri duymakla ilgileniyor. Ve karbon nötr fonlar ortaya çıkıyor, örneğin, kripto madenciliğinin karbon maliyetini hesaplıyor ve çevresel etkilerini dengelemek için kredi satın alıyor. “

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+
reklam

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Mayıs 2021

Konu hakkında yorumunuzu yazın


error: İçerik korunmaktadır !!