Huobi, Çin’deki Darbe Nedeniyle Yeni Kararlar Aldı; Bitcoin 32 Bin Dolar Düşüş Yaşadı, Ether İse 2 Bin Doların Altına İndiHuobi, Çin’deki Darbe Nedeniyle Yeni Kararlar Aldı; Bitcoin 32 Bin Dolar Düşüş Yaşadı, Ether İse 2 Bin Doların Altına İndi

Kripto para borsası Huobi, geçtiğimiz haftalarda Bejing’den gelen bir dizi baskı bildiriminin hemen ardından harekete geçti. Çin’de yaşanan bu darbe kripto para borsasını büyük ölçüde etkiledi. Birçok kripto para birimi düşüş yaşadı.

Kripto para borsası Huobi, belirli ülkelerde bazı hizmetlerini ve ürünlerini küçülttüğünü veya askıya aldığını ve o ülkedeki kripto üzerindeki son baskıya yanıt olarak Çin anakarasındaki madenci barındırma hizmetlerini durdurduğunu söyledi.

Vadeli sözleşmeli ticaret hizmetlerinden bazılarının, kaldıraçlı yatırım ürünlerinin, borsada işlem gören ürünlerin (ETP) ve Çin’deki madenci barındırma hizmetlerinin askıya alınmasını içeren borsanın geri çekilme haberleri, Çin’deki kripto pazarının son düşüşün nedenlerinden biri gibi görünüyor.

Bitcoin (BTC, -% 8,15) fiyatı, son 24 saatte % 12,4 düşüşle 33.533,62 dolara yükselmeden önce 32.727,31 dolara kadar düşerken, ether (ETH, -% 10.69) 1.949,44 dolara düştü. Bu durum birkaç hafta önce 4.300 doların üzerine çıktıktan 24 saat sonra yaşandı. Diğer büyük kriptoların çoğu % 15’ten %30’a ve daha büyük oranlarda düşüş yaşadı.

Huobi CoinDesk ile şöyle bir açıklamada bulundu;

“Yatırımcıların çıkarlarını korumak için piyasadaki son dinamik değişiklikler nedeniyle, vadeli işlem sözleşmeleri, ETP veya diğer kaldıraçlı yatırım ürünleri gibi hizmetlerin bir kısmı, belirli birkaç ülke ve bölgeden yeni kullanıcılara geçici olarak sunulmamaktadır.”

Açıklamada aynı zamanda,  “Huobi her zaman, riske bağlı kalmak ve kullanıcılarımızın ve varlıklarının refahını korumak için her yargı yetkisinin değişen politikalarına ve düzenlemelerine uymaya çalışmaktadır” denildi.

Huobi, ticaret hizmetlerini ve yatırım ürünlerini durduracağı belirli ülkeleri ve bölgeleri açıklamadı.

Huobi ayrıca Çin anakarasında kripto madencilik makinelerinin ve madencilik barındırma hizmetlerinin satışını askıya almaya hazırlanıyor. Borsa, yakında mevcut müşterilerine madencilik makineleriyle ne yapacakları konusunda daha fazla ayrıntı vereceğini söyledi.

Açıkçası, Huobi kendi madencilik havuzlarının çalışmasını durdurmadı, ancak kripto madenciliğine yatırım yapmak isteyen herkese borsanın sağladığı ortak konum barındırma sitelerini durdurdu. Barındırma siteleri nedir diye mi soruyorsunuz? Barındırma siteleri müşterilerinin madencilik makinelerini madencilik tesislerinde bakım hizmetleri ile çalıştırır ve madencilik makinelerinin hiçbirine sahip değildir.

Huobi, Çinli kripto yatırımcıları için büyük bir kripto ticaret hizmetleri sağlayıcısıdır. Huobi, BTC.com’dan alınan verilere göre, tüm Bitcoin ağının % 4 hashrate’ine yani dünyanın en büyük sekizinci madencilik havuzuna sahip.

Hareket, yerel yönetim, finans endüstrisi dernekleri ve Devlet Konseyi gibi çeşitli Çinli yetkililerin kripto ticareti ve madenciliğine karşı bir dizi uyarının hemen ardından geldi.

 

Devlet Konseyi’nin Finansal İstikrar Geliştirme Komitesi, kripto madenciliği ve ticaretine baskı yapılması çağrısında bulunurken, üç finans sektörü birliği, kripto firmalarıyla dost olan Çin bankalarına ve platform şirketlerine daha keskin bir mesaj gönderdi.

Çin Ulusal İnternet Finansmanı Derneği, Çin Bankacılık Derneği ve özellikle büyük finans kurumlarını denetleyen Çin Ödeme ve Takas Derneği, üye bankalarından ve ödeme şirketlerinden kripto ile ilgili hizmetler sunmamalarını isteyen bir bildirim yayınladı.

Bildirim, 2017’de kriptoya karşı önceki bir uyarıya benzer olsa da, OTC masaları gibi kripto ticaret platformları çalıştıran kripto firmalarına hizmet veren Çin bankacılık sektörüne odaklanmayı hedefledi.

Tether Fiyatı

Çin’in kripto para birimi renminbi üzerindeki Tether, Devlet Konseyi’nin bildiriminden sonra Cumartesi sabahından bu yana keskin bir düşüş yaşıyor ve bu da, stabilcoin’i renminbi için takas etmek için daha fazla talep olduğunu gösteriyor.

Primitive Capital’in kurucusu Dovey Wan, “Çinli yatırımcılar piyasadan çıkıyor, teminat zararlarından kaçınmak için ipi (USDT,% 0) RMB’ye satıyorlar. (yani, eşler arası OTC ve bankacılığa karşı daha fazla önlem alınacaksa),” dedi.

Ticaret faaliyetlerine getirilen daha fazla kısıtlamanın yanı sıra, Devlet Konseyi tarafından savunulan son baskı, Cuma gecesi baskı duyurusu yayınlanırken paraya dönebilecekleri için Çin’deki madencilik endüstrisini de etkiledi. Çin, tartışmasız dünyanın en büyük Bitcoin madenciliği merkezidir.

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu’nun (NDRC) İç Moğol şubesi, çok daha sert düşüşlerin insanları beklediğini de ifade etti.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+
reklam

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Mayıs 2021

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Huobi, Çin’deki Darbe Nedeniyle Yeni Kararlar Aldı; Bitcoin 32 Bin Dolar Düşüş Yaşadı, Ether İse 2 Bin Doların Altına İndi (1 Yorum)

error: İçerik korunmaktadır !!