Çin’in Kripto Paralardan Çekilişi Hakkında Bilmeniz Gereken 3 ŞeyÇin’in Kripto Paralardan Çekilişi Hakkında Bilmeniz Gereken 3 Şey

Devlet Konseyi’nden gelen baskılar, Çin’deki kripto para endüstrisine şok dalgaları gönderdi.

Çin’deki kripto para borsaları ve madenciler, geçen Cuma günü Devlet Konseyi’nin ülkede kripto ticareti ve madenciliğine baskı yapılması çağrısı yapan bildirisinin ardından boğuşuyor. İşte uyarının sonuçlarından bazıları.

Kripto Para Madenciliği

Çinli madenciler, Eyalet Konseyi’nin çevresel kaygılar nedeniyle kripto madenciliğini engelleyebileceği uyarısını takiben madencilik makinelerini çalıştırmak için denizaşırı siteleri arıyorlar.

Seattle merkezli madencilik firması Luxor’un işletme müdürü Ethan Vera, “Geçen Cuma gününden beri, tüm hafta sonu boyunca, Çinli madencilerle ABD’de aynı yeri bulmak isteyen konuşmalar yaptım,” dedi. “Tanıdığım tüm Çinli madencilere ulaşıyorlar, fiyatlar ve teklifler alıyorlar.”

Çinli yetkililer henüz baskıyı uygulamak için herhangi bir somut plan yayınlamamış olsa da, bazı büyük kripto madenciliği şirketleri uyarıya yanıt olarak şimdiden adımlar atıyor.

Kripto para borsası Huobi, Çin anakarasındaki madenci barındırma hizmetlerini durdurdu. Kripto madencilik havuzu BTC (+% 11.98) TOP, Çin’deki faaliyetlerini askıya aldı ve HashCow, yeni teçhizat satın almayı bırakacağını söyledi.

Vera, “Sanırım şu anda fikir birliği yok, bunun gerçekten gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini söylemek için çok fazla belirsizlik var” dedi. “Ama kesinlikle riski var.” Diye ekledi.

Çin baskıyı uygularsa, yurtdışındaki sitelere ev sahipliği yapmak maliyetli olabilir ve çok zaman alabilir.

Vera, Kuzey Amerika ve Kazakistan gibi büyük madencilik merkezlerinde fazla atıl kapasite olmadığını söyledi. ABD’deki atıl kapasitenin şu anda tüm ülkede 30 megavattan az olduğunu tahmin ediyor. Vera’ya göre, sayıyı kıyaslamak gerekirse; şu anda Çin’de bulunan tüm madencilik makinelerini desteklemek için gereken hash gücünün % 1’inden daha azı.

Çinli madenciler bu denizaşırı sitelere taşınamaz ve hemen madenciliğe başlayamaz. Vera, bir madencilik çiftliğinin 10 veya 20 megavat daha inşa etmesinin 60 ila 90 gün süreceğini söyledi ve bu barındırma siteleri için taban oranının çok yüksek olacağını belirtti. Dolayısıyla, taşındıktan sonra tüm bu hashrate’in tekrar çevrimiçi duruma gelmesi yarım yıl kadar sürebilir.

BTC.TOP CEO’su Zhuoer Jiang, Twitter’da yaptığı açıklamada, uzun vadede kripto madenciliğinin Çin’de var olmaya devam edeceğini ancak endüstriyel büyüklükteki veri merkezlerinden ev madencilerine veya küçük veya orta ölçekli madencilere geçeceğini söyledi.

Jiang tweet’inde, Bitmain gibi madenci üreticilerinin makinelerinin çoğunu yurtdışında satacağını, çünkü büyük ölçekli madencilik operasyonlarıyla ilgili düzenlemelerin giderek zorlaştığını belirtti.

Çin’de Kripto Para Borsaları Geri Çekiliyor

Çinli yatırımcılara ticaret hizmetleri sağlayan büyük bir kripto borsası olan Huobi, Danıştay’ın bildirimini takiben işlemlerini azalttı.

Huobi’nin spot ticareti büyük ölçüde etkilenmeden kalırken, vadeli işlem sözleşmelerini, borsada işlem gören ürünleri (ETP) ve diğer bazı kaldıraçlı yatırım ürünlerini askıya aldı.

Kripto borç verme platformu DeFiner’ın CEO’su Jason Wu, “Hareket, Çinli yetkililerin daha fazla sermayenin yüksek sistemik risklerle daha değişken bir pazara girmesini önlemeye çalıştığını gösteriyor” dedi. “Huobi’de tam olarak hangi hizmetlerin askıya alındığına bakarsanız, bunlar en riskli ticaret faaliyetleri arasındadır.” Yani aslında amaç kripto para yatırımcılarının çok yüksek riskler almasını engellemek gibi gözüküyor.

ETP’ler de dahil olmak üzere, kripto borsalarındaki kaldıraçlı yatırım ürünleri, yatırımcıların gerçekte sahip oldukları kripto para miktarının 100 katına kadar vererek karlarını artırmalarına olanak tanır. Ancak teminatlı kripto varlıkların fiyatları düştüğünde, bu yatırımcıların teminat olarak daha fazlasını koymaları gerekiyor. Teminata yeteri kadar ekleyemezlerse mal varlıkları tasfiye edilmektedir.

Finansal istikrar, Çinli düzenleyiciler için en önemli önceliklerden biridir ve bu kadar değişken bir pazara daha fazla insanın yatırım yaptığını görmek istemeyebilirler.

2013 ve 2017’deki baskılarla karşılaştırıldığında, genel olarak kripto ticareti, kripto ve merkezi olmayan finansta (DeFi) finansal türev ürünlerindeki patlama göz önüne alındığında çok daha kaldıraçlı hale geldi.

Wu, DeFi’de merkezi borsalarda ve borç verme protokollerinde daha sofistike yapılandırılmış finansal ürünlerin yükselişinin kaldıraçlı ticaret yapmayı kolaylaştırdığını söyledi.

Çinli yatırımcılar için bir başka büyük borsa olan OKEx, platform jetonu OKB ile Çin’in yerel fiat para birimi renminbi arasındaki işlemleri askıya almayı planlamıştı. Daha sonra “müşteri endişeleri” nedeniyle planı iptal etti. Token fiyatı, askıya alındığını duyurduktan sonra % 70’e kadar düştü.

Wu, “Platform jetonları, yasadışı bir bağış toplama biçimi olarak kabul edilebilir” dedi. “Merkezi bir ticaret platformunun bir şirket olduğunu ve platform jetonunun doğası gereği hisse senetlerine benzediğini hayal edin.”

Bazı borsalar, kullanıcıların indirimli işlem ücretleri ve diğer premium hizmetler karşılığında platform jetonlarını tutmalarını gerektirir.

Çin Devlet Medyasının Etkisi

Çin menkul kıymetlerini ele alan bir eyalet gazetesi olan Economic Information Daily, Pazartesi günü Çin hükümetinin kripto madenciliği ve ticaret işlerine yönelik baskıyı neden yoğunlaştırdığına dair daha fazla ayrıntı veren bir makale yayınladı.

Gazete, kripto para biriminin en büyük risklerinin, ortalama Çinli yatırımcıların daha fazla ilgisini çektiğini dile getirdi ve şunları ekledi;

  • yüksek kaldıraçla ilişkili finansal riskleri,
  • kripto ticaret platformlarıyla ilgili güvenlik endişelerini
  • kara para aklama
  • yasadışı para toplama

Tüm bunlar Çinli yatırımcıların daha fazla ilgisini çekiyor ve bu devlet tarafından hoş karşılanmıyor.

Madencilik konusundaki baskıya gelince, medya kuruluşu bunun temel olarak çevresel kaygılardan kaynaklandığını söyledi. Ancak, gazetenin kripto madenciliği siteleri olarak kullanılan veri merkezlerini tanımlaması, yerel ve merkezi hükümetin kripto madenciliği konusundaki duruşundaki tutarsızlığı gösteriyor.

Gazete, “Bitcoin madenciliği faaliyetleri veri merkezlerinin kılığına girme eğilimindedir, böylece madenciler yerel hükümetleri bu tür projeleri desteklemeleri ve çok fazla elektrik israf etmeleri için kandırabilirler” dedi. Ancak birçok yerel hükümet, bazıları bitcoin madencileri için tercihli politikalar öne süren büyük ölçekli madencilik faaliyetlerinin farkındadır.

Büyük bir madencilik merkezi olan Güney Çin’in Sichuan eyaletindeki birkaç ilçe, birçok büyük bitcoin madencilik şirketinin faaliyetlerini yürüttüğü hidroelektrik tüketim parkları kurdu. Bitcoin madenciliği operasyonları İç Moğolistan’da birkaç yıldır var.

Yerel yönetimlerin kripto madenciliğine karşı daha müsamahakâr tutumu, daha yüksek vergi geliri arayışından kaynaklanıyor olabilirken, merkezi hükümet çevre korumasına öncelik veriyor.

Gazete, Salı günü üç finans endüstrisi birliğinden gelen baskıyla karşılaştırıldığında, üst düzey bir hükümet organı olan Danıştay’dan gelen uyarının daha fazla kişiyi kripto ticareti veya madencilik işletmeleri yürütmekten caydıracağını söyledi.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+
reklam

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Mayıs 2021

Konu hakkında yorumunuzu yazın


error: İçerik korunmaktadır !!