Ergenlikte Spor Yapmanın ÖnemiErgenlikte Spor Yapmanın Önemi

Ergenlik birçoğumuzun beden olarak büyük ölçüde geliştiği ve değiştiği bir dönemdir. Ergenlikte alınan kararlar gelişim için önemlidir. Örneğin ergenlikte spor yapmak ve beslenmeye dikkat etmek bunlara örnek sayılabilir. Bugün ergenlikte spor yapmanın önemini sizlere anlatacağız.

Ergenlikte Spor Yapmak Ruhsal Olarak Katkı Sağlar Mı?

Ergenlik döneminde vücutta ortaya çıkan değişiklikler birçok ergen için sinir bozucu olabilmektedir. Artan enerjiyi bir yere yönlendirememek de ergenleri çok zorlamaktadır. Örneğin ergenler sık sık öfke patlamaları yaşarlar.

Yüzde ve vücutta çıkan sivilceler onların kötü hissetmesine de sebep olmaktadır. İşte bu sebeplerden dolayı uğraşacak bir hobi edinmeleri son derece önemlidir. İlgi alanlarına göre bir spora yönelmeleri fazla enerjilerini atmalarını sağlar.

Sporun vücutta yarattığı olumlu etkileri görmek de ergenlere çok iyi gelmektedir. Kendileriyle daha barışık oldukları, daha az depresyon yaşadıkları gözlemlenmiştir.

Ergenlikte Spor

Peki, hangi spor hangi etkileri göstermektedir? Bireysel olarak yapılan sporlar, daha önce de dediğimiz gibi, vücuda ve ruha son derece iyi gelmektedir. Takım sporları ise empati duygusunu geliştirir ve sosyalleşme konusunda çocuklara önayak olur.

Eğer çok sosyal olmayan bir çocuğunuz var ise, çocuğunuza takım sporlarını önerebilirsiniz. Burada önemli olan bir nokta vardır; çocuğun kendi istediği sporu yapması.

Ergenlik döneminde olabilirsiniz ya da ergenlik döneminde olan bir çocuğunuz olabilir. Yapılan ilk spor kişiye uygun olacak diye bir şey yoktur. Eğer basketboldan hoşlanmadıysa, futbolu da denemelidir. Çoğu zaman çocuklar spor bana göre değil diyerek yaptıkları ilk spordan sonra vazgeçmektedir. Aslında bunun doğrusu uygun spor dalını bulamamış olmaktır.

Stres Ve Sporun İlişkisi

Ergenlikte sınavların daha zor oluşu ve sorumlulukların artması gençlerin üzerinde çok fazla stres olmasına sebep olmaktadır. Spor yapmak ise bu stresi azaltır ve çocuğun rahatlamasını sağlar. Örneğin sürekli sınavları ve dersleri düşünen bir çocuk, ergenlikte spor yapmaya başladığında bunların hepsini unutarak spora odaklanacaktır.

Bu odaklanma anında stresten geriye hiçbir şey kalmamaktadır. Aynı zamanda enerjisini atabilir ve bedensel olarak rahatlar. Spor stres yönetiminin öğrenilmesi konusunda da çok faydalı olabilmektedir.

Bir antrenman sırasında köşeye sıkışan çocuk o an karar vermek durumunda kalacaktır. Bu da onun stresli anlarda nasıl karar verebileceğini öğrenmesi konusunda yardımcı olur. Özellikle takım sporları ise çocukların sorumluluk duygularını geliştirmektedir. Arkadaşlarına ve hocalarına karşı sorumlu hissederler ve buna göre hareket etmeyi öğrenirler.

Nasıl Sporlar Yapabilirler?

Aslında istedikleri herhangi bir sporu yapmaları mümkündür ama bazı sporlar daha fazla önerilmektedir. Örneğin yüzme bütün vücudu çalıştırarak omurgaya çok iyi gelmektedir. Ergenlikte spor skolyoz ihtimalini son derece azaltır.

Ancak bunun dışında basketbol, futbol, voleybol ve tenis gibi sporlara da yönelebilirler. Bu tamamen çocuğun kendi zevkine bağlı bir durumdur.  Sürekli olarak farklı sporları deneyerek doğru sporu bulabilirler.

Aralıklı oruç diyeti hakkında yazımızı okumak için bu linke tıklayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+
reklam

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Mayıs 2021

Konu hakkında yorumunuzu yazın


error: İçerik korunmaktadır !!