Meditasyon Nedir? Meditasyon Yapmak İçin 5 SebepMeditasyon Nedir? Meditasyon Yapmak İçin 5 Sebep

Özellikle pandemi döneminde sıkılan insanların sorduğu bir soru var; Meditasyon nedir? Neden meditasyon yapmalıyım? Bu sorunun birden fazla cevabı bulunmaktadır. Meditasyon herkes için gerekli, geçmişi çok eskiye dayanan bir uygulamadır.

Özellikle stres, uyku ve öfke gibi problemler yaşayan insanlar tarafından tercih edilse de, herkesin meditasyon yapması gerektiğini düşünüyoruz. Bunun sebebi ise bu uygulamanın insanların “farkındalık” kazanmasını sağlamasıdır.

1-Meditasyon Uykunuzu Düzenler

Meditasyon nedir? Sorusunu sorduğunuzda alacağınız ilk cevap uyku için bir ilaçtır desek yalan söylemiş olmayız. Özellikle yatağınızda uzanarak yaptığınız yönlendirmeli bir meditasyon uyku kalitenizi son derece arttıracaktır.

2-Meditasyon Öfke Ve Stres İçin Bir Çözüm Olabilir

Günlük hayatımız son derece stresli geçmektedir ve bununla baş etmek bazen zor gelebilir. Meditasyon tam bu noktada yardımınıza koşabilir. Evinizde rahat hissettiğiniz bir anda yapacağınız bir meditasyon sizi günlük yaşamın stresinden uzaklaştıracaktır. Meditasyon yaparken yapmanız gereken tek şey o ana odaklanmak olduğu için başka şeyleri düşünmeye fırsat bulamazsınız.

Sık sık öfkeli hissettiğinizi mi düşünüyorsunuz? O zaman meditasyon nedir? Sorusunun cevabı sizin için öfke meditasyonları olabilir. Yönlendirmeli meditasyonlar sayesinde neden öfkeli olduğunuzu daha iyi anlayabilirsiniz. Tabii ki eğer ciddi bir sorununuz varsa uzmanlarla görüşmelisiniz.

3-Meditasyon Nefesinizi Düzenler

Meditasyon sırasında sık sık nefes kontrolü yapmanız gerekmektedir. Örneğin Meditasyon nedir? Sorusuna ilk olarak nefesi anlatarak başlayan insanlar vardır. Doğru nefes almak son derece önemlidir. Bunun için yönlendirmeli meditasyonlar ile başlamanız şarttır. Daha sonra kendi başınıza da meditasyon yapabilirsiniz.

4- Yogayla Birleştirirseniz Sağlıklı Bir İnsan Olabilirsiniz

Meditasyon ve yoga birlikte olduğunda insan sağlığı için çok iyidir çünkü meditasyon ruha yoga ise bedene son derece iyi gelmektedir. Günde 1 saat ayırarak hem meditasyon hem yoga yapmanız mümkün. Üstelik yoga hareketleri gayet yapılabilir ve çok zor olmayan hareketlerdir.

5-Meditasyon Nedir? Özgüven Kazanmaktır!

Meditasyon birçok konuda yapılabilmektedir. Örneğin kendini sevmek, öfke, sevgi, kabullenme ve özgüven. Eğer özgüven problemi yaşıyorsanız spesifik olarak bu alanda kaydedilen meditasyonlara göz atabilirsiniz. Duygulara odaklanan meditasyonlar genellikle yönlendirmeli olmaktadır ve eğer yeni başlayan biriyseniz bunları kullanmanızı öneriyoruz.

Meditasyon Yapmak İçin Takip Edilecek 5 Youtube Kanalı

Meditasyona yeni başlamış olabilirsiniz ve belki de ne olduğuyla alakalı hiçbir fikriniz yok. Tek başına meditasyon yapmaya çalışmak gerçekten çok zor olabilmektedir. Üstelik arkada yalnızca meditasyon müzik varken odaklanmak zor gelebilir.

İşte bu sebeple sizin için Meditasyonla alakalı YouTube kanallarını listeledik!

  1. Jason Stephenson : Bu kanal yabancı bir kanaldır ancak kanalda hem meditasyon müzik hem de yönlendirmeli meditasyonlar bulabilirsiniz. Jason Stephenson bir meditasyon koçudur ve kanalında yarım saatlik videolar bulmak mümkün. Eğer daha uzun videolara ihtiyaç duyduğunuzu düşünüyorsanız 3 saatlik videolarına da göz atabilirsiniz.
  2. Nu Meditation Music: Bu kanal aslında adından da anlayabileceğiniz üzere meditasyon müzik için kurulmuş bir kanal. Kanalın şöyle bir özelliği var; yönlendirme yapmadan sizi rahatlatıyor. Müzikleri dinlemeye başladıktan 15 dakika sonra zihnin rahatladığını iddia eden insanlar bile bulunuyor.
  3. Metih Hara: Metin Hara’nın kişisel YouTube kanalında meditasyon müzik ve yönlendirmeli meditasyon bulmak mümkün. Türkçe kaynak arayanlar için uygun bir seçenek olduğunu düşünüyoruz.
  4. Nefes Meditasyon: Nefes meditasyon kanalı ise tamamen yönlendirmeli meditasyonlar sunmaktadır. En baştan size meditasyonun ne olduğunu anlatan videoları da bulunuyor. Türk kanallar arasında bu kanalın başarılı olduğunu düşünüyoruz.
  5. Meditopia: Aslında bir uygulama olan Meditopia zaman zaman YouTube kanalında bazı meditasyonlar yayınlamaktadır. Dilerseniz bu kanalı takip edebilir dilerseniz de uygulamayı indirebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi sadece 5 YouTube kanalı ile meditasyona başlamak son derece kolay. Yapmanız gereken tek şey kendinize uygun bir alan belirleyerek bu kanallardan birini açmak. Yönlendirmeleri uyguladığınız takdirde ne kadar gelişim gösterdiğinizi hemen fark edeceksiniz.

Meditasyon Verimini Arttıracak Fikirler

Artık meditasyon nedir? Sorusunun cevabını çok iyi biliyorsunuz ancak meditasyonu nasıl verimli bir hale getireceksiniz? Sizin için bu soruyu da cevaplayacağız. Meditasyon doğru yapılması gereken önemli bir uygulamadır ve bunun için bazı adımlar bulunmaktadır.

Aşağıda bu adımları sizin için listeledik;

  • Düzenli olmak son derece önemli: Süreklilik meditasyon için çok önemlidir çünkü gelişimi bir haftada ya da bir ayda göremeyebilirsiniz. Bir ayda göreceğiniz fark devam etmek için sizi motive edebilir ancak yeterli olacağını söyleyemeyiz. Bu sebeple her gün aynı saatte en azından yarım saatinizi meditasyona ayırmanızı öneriyoruz.
  • Vakit bulamıyorsanız meditasyon müzik bir seçenektir: Kendinizi çok yorgun mu hissediyorsunuz? O halde yönlendirmeli meditasyon yapmasanız bile meditasyon müzikleri ile rahatlamayı deneyin.
  • Dikkat dağıtan eşyaları kaldırın: Meditasyon odaklanmanızı ve o ana bağlı kalmanızı gerektiren bir uygulamadır. Bu sebeple dikkatinizi dağıtacak tüm eşyaları ortamdan uzaklaştırmalısınız.
  • Kendinize uygun bir köşe yapabilirsiniz: Her gün aynı saatte aynı yerde aynı şeyi yaparsanız beyniniz buna adapte olur ve alışkanlık kazanırsınız. Çok ışığın olmadığı bir yerde her gün meditasyon yapabilirsiniz. Bu alanda dikkat dağıtıcı eşyalar olmaması da sizin için bir artı olacaktır.

Pes etmeyin ve sabırlı olun: Belki birkaç gün kendinizi kötü ya da uygun hissetmeyebilirsiniz ancak pes etmemelisiniz. Hemen sonuç almayı beklemeyin ve sabırlı olun. Gerekirse gelişiminizi bir günlüğe kaydedebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi meditasyon yapmak işte bu kadar kolay! Yazımızla ilgili bize yorum bırakmayı unutmayın. Dilerseniz bu linkten “Aralıklı oruç diyeti hakkında her şey”  adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+
reklam

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Mayıs 2021

Konu hakkında yorumunuzu yazın


error: İçerik korunmaktadır !!