İngiliz Dili ve Edebiyatı Okumak İçin 3 Sebep!İngiliz Dili ve Edebiyatı Okumak İçin 3 Sebep!

Yabancı dil okumakla bir yabancı dilin edebiyatını okumak arasında dağlar kadar fark vardır. Özellikle öğretmenlik bölümleri ve edebiyat bölümleri birçok konuda birbirinden ayrılır. Eğer ilgi alanlarınızda edebiyat varsa, İngiliz dili ve edebiyatı size göre olabilir!

İngiliz Dili ve Edebiyatı Dersleri Nelerdir?

İngiliz dili ve edebiyatı dersleri üniversitelerin seçimlerine göre değişiklik göstermektedir. Temel anlamda birçok okul ağırlıklı olarak edebiyat derslerine ağırlık vermektedir. Bazı üniversitelerde ise ek olarak öğretmenlik ya da dil bilimi bölümleriyle alakalı dersler verilebilir.

Aşağıda İngiliz dili ve edebiyatında verilen yaygın dersleri göreceksiniz;

 • Poetry (Şiir)
 • Prose (Düz Yazı)
 • Mythology
 • Philosophy (Felsefe)
 • Translation
 • Comparative Literature
 • Shakespeare
 • British History
 • Grammar
 • Novel (Novel)

 

Bu derslerin bazıları zorunlu olarak verilirken bazıları seçmeli olarak da verilebilmektedir. Örneğin Philosophy seçmeli ders olarak da sunulabilir ancak Poetry alınması zorunlu derslerden bir tanesidir. Bu bölümün sunduğu ders çeşitliliği ve derslerin birçoğunun genel kültüre faydalı olması bölümü seçmek için ilk sebep olarak düşünülebilir!

İngiliz Dili ve Edebiyatı Meslekleri: Hangi İşleri Yapabilirim?

Bir bölümü okumaya karar vermeden önce ilgi alanlarına bakıldıktan sonra hangi mesleklerin yapılabildiğine bakılmaktadır. İngiliz dili ve edebiyatı meslekleri oldukça çeşitlidir ve birden fazla seçim hakkı sunar. Meslek alanında ki bu çeşitlilik ise İngiliz dili ve edebiyatı seçmek için ikinci sebeptir.

Aşağıda bölümden mezun olduğunuzda yapabileceğiniz meslekleri göreceksiniz;

 1. Öğretmenlik yapılan mesleklerin başında gelmektedir. Pedagojik formasyon alarak devlet kurumlarında ve özel sektörde öğretmenlik yapabilirsiniz.
 2. Turizm alanında rehber ve çevirmen olarak çalışabilirsiniz.
 3. Edebiyat okumanın avantajıyla edebiyat eleştirmeni olabilirsiniz.
 4. Yazarlık ve editörlük yapabilirsiniz.
 5. Reklamcılık alanında metin yazarlığı yapmakta mümkündür.
 6. Dış ticaret alanında özel sektörde çalışabilirsiniz.
 7. Bakanlık, kamu ve özel kuruluşlarda tercümanlık yapabilirsiniz. Dilerseniz serbest olarak çevirmen ya da tercüman olabilirsiniz.

 

Gördüğünüz gibi İngiliz dili ve edebiyatından mezun olduktan sonra yapabileceğiniz 7 farklı meslek bulunmaktadır. İlgi alanınıza uygun olan iş sektörünü seçmek elinizdedir. İngiliz dili ve edebiyatı okuması zor bir bölüm olarak görülmektedir çünkü bolca kitap, makale, şiir ve hatta kısa hikâye okumanız gerekebilir. Ancak bu durum edebiyatı seven kişiler için bölümü zevkli bir hale getirecektir.

Bu bölümün son avantajına gelecek olursak; genel kültürünüzü son derece geliştirirken her yıl ve dönemde ufkunuzu açacak bilgiler öğreneceksiniz. Aynı zamanda bir dili, kültürü ve tarihi baştan sona detaylı şekilde öğrenmenin tadına varacaksınız. Seçecek olanlara şimdiden başarılar ve keyifli okumalar dileriz! Aynı zamanda derslerine çalışırken sporu aksatmamak gerektiğinin altını çizmek istiyoruz. Detaylı bilgi için linkten yazımızı okuyabilirsiniz!

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+
reklam

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2021

Konu hakkında yorumunuzu yazın


error: İçerik korunmaktadır !!