Modernizm: 20. Yüzyıl Yeniliklerle Geldi!Modernizm: 20. Yüzyıl Yeniliklerle Geldi!

Birçok sanat akımını derinlemesine bilmek dahi modernizm akımına ait eserleri okumayı kolaylaştırmayabilir. Bu akım sosyal hayattaki değişimlerle birlikte 20. Yüzyılda ortaya çıkmıştır ve günümüzde en yaygın sanat akımı olarak kullanılmaya devam eder. Bugün yazımızda sizlere bu sanat akımını detaylı şekilde anlatacağız!

Modernizm Nedir?

Modernizm nedir sorusu sıklıkla sorulmaktadır çünkü özellikle derslerde bu akımı gören öğrenciler anlamakta zorlanabilirler. Özellikle Birinci Dünya Savaşından sonra ortaya çıkması bu akımı oldukça pesimist yapmaktadır. Akımı zorlaştıran diğer bir sebep ise belirli kurallara uyulmadan roman, şiir ve hikâye yazılması.

T.S Eliot, Katherine Mansfield ve Virginia Woolf gibi isimler eski sanat akımlarının oldukça yaşamdan uzak olduğunu düşünüyorlardı. Virginia Woolf “Modern Fiction” adlı makalesinde bu durumu detaylı olarak ele almış ve edebiyatın hiç ilerleme göstermediğini söylemiştir. Ona göre edebiyat ancak modernizm ile birlikte ilerlemeye başlayabilir.

En temel anlamıyla bu akım; insanların beyninden geçen spontane düşünceleri olduğu gibi sanata aktarmaktır. Dönemin yazarları ve temsilcileri böylece kaliteli bir sanat eserinin ortaya çıkacağına inanmışlardır.

Bu yöntemi uygulamak ise eserlerin anlaşılmasını zor yapmaktadır çünkü beynimiz sürekli farklı konulara atlayarak binlerce şey düşünebilir. Ortaya çıkan karmaşada hikayeleri takip etmek zorlaşabilir.

Modernizm Özellikleri Nelerdir?

Modernizm çok farkı konular hakkında eserler içeren, anlaşılması zor, sofistike bir akım olarak karşımıza çıkmıştır. Akıma ait eserleri okumak zor olduğu gibi bu akımı tamamen anlamakta oldukça zordur. Modernizm özellikleri her eserde görülmemektedir.

Aşağıda maddeler halinde daha fazla bilgiye ulaşabileceksiniz;

  1. Oldukça pesimist bir yapısı vardır.
  2. Konudan konuya atlama sıklıkla görülür.
  3. Dönemin en önemli temsilcileri T.S Eliot, Virginia Woolf gibi isimlerdir.
  4. Sanatçılar toplum sorunlarından bahsetmeyi bırakmıştır.
  5. Duyguların ve spontane düşüncelerin aktarımı görülür.
  6. Romantizm ve realizm gibi akımlara tepki olarak ortaya çıkmıştır.
  7. Imagism sanatından oldukça faydalanılır.
  8. Fransız etkisi bu dönemde baskındır.

 

Yukarıda saydığımız özellikler en temelde bulunan özelliklerdir ve her eserde görülmeyebilir. Bu akımı daha derinlemesine anlamak için eserleri okurken analiz yapmak gerekmektedir. Edebiyatla bağlantılı bir bölüm olan İngiliz Dili ve edebiyatı hakkındaki yazımızı linke tıklayarak okuyabilirsiniz! Hepinize keyifli okumalar dileriz!

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+
reklam

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2021

Konu hakkında yorumunuzu yazın


error: İçerik korunmaktadır !!